13/1/2024 Εκπαιδευτικές Επισκέψεις – Ξεναγήσεις

13/1/2024 Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και Μουσειακή Αποθήκη Μακρυγιάλου Πιερίας

Την Παρασκευή 12 Ιανουαρίου και το Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2024, το Δ.Π.Μ.Σ. «Αρχαία Ελληνική Γραφή: Φορείς και Περιεχόμενο», ξεναγήθηκε στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και στην Επισκέψιμη Μουσειακή Αποθήκη Μακρυγιάλου Πιερίας, όπου φοιτητές και διδάσκοντες βίωσαν την εμπειρία του εκτύπου και ενημερώθηκαν ενδελεχώς για τη διαδικασία αποκατάστασης των επιγραφών.

12/6/2023 ΙΠΑ/ΜΙΕΤ

Την Δευτέρα 12 Ιουνίου, επισκέφθηκε το Ιστορικό και Παλαιογραφικό Αρχείο του ΜΙΕΤ, το Δ.Π.Μ.Σ. «Αρχαία Ελληνική Γραφή: Φορείς και Περιεχόμενο», που πραγματοποιείται από το Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης και το Τμήμα Φιλολογίας του Ε. Κ. Πανεπιστημίου Αθηνών και έχει ως περιεχόμενο τη διαθεματική εξειδίκευση στην Παπυρολογία, Παλαιογραφία και Επιγραφική με στόχο τη διεύρυνση της γνώσης της Αρχαίας Ελληνικής Γραφής και την ανάδειξή της ιστορικής αξίας της. Πρόκειται για ένα κορυφαίο στο είδος του Μ.Π.Σ. και μοναδικό στην Ελλάδα.

Οι καθηγητές του προγράμματος, κ. Θεοδώρα Αντωνοπούλου (ΕΚΠΑ), Σταμάτης Μπουσές (ΔΠΘ) και Ζήσης Μελισσάκης (ΕΙΕ) μαζί με τους φοιτητές τους αξιοποίησαν το πολύτιμο υλικό που διαθέτει το ΙΠΑ/ΜΙΕΤ, το οποίο παρουσιάστηκε από τον υπεύθυνο και τους συνεργάτες του τμήματος Σταύρο Γριμάνη, Μαρία Λίτινα και Χριστίνα Κόσσυβα και είδαν στην πράξη τη χρήση των μικροταινιών και τις διαδικασίες ψηφιοποίησης του υλικού. Οι καθηγητές του προγράμματος, στη συνέχεια, παρέδωσαν ένα πολύ ενδιαφέρον μάθημα στους φοιτητές.

Μπορείτε να δείτε τη σχετική ανάρτηση του ΙΠΑ/ΜΙΕΤ πατώντας ΕΔΩ.